6.

6 i 7. Zaletą drewnianych domów jest jedyny w swoimi rodzaju mikroklimat. Ściany lepiej regulują wilgotnośc i temperaturę powietrza niż klimatyzatory.

7.

Od bala do szkieletu

Na Podhalu rozróżnia się trzy rodzaje prawd: "sama prowda, tyz prowda i gówno prowda". Tak też można skwitować rozważania na temat zalecanej grubości ścian domu z bali. Normy nakazują, by zewnętrzne miały 25 centymetrów. Góralscy cieśle z firmy "Dom z duszą" uważają, że nie można dać się zwariować. Gdyby jedynie słuszną prawdą była ta pierwsza, to w chałupach z Chochołowa czy Zakopanego, nie mówiąc już o tych stawianych w północnej Finlandii, nie dałoby się mieszkać. Bo grubość bali to jedno, a precyzja połączeń - drugie.

Mazurskie Domy wykonują domy w technologii podwójnego bala 2 x 70 mm lub 2 x 90 mm grubości,
z izolacją pomiędzy belkami w postaci 10-centymetrowej warstwy ekofibru. Dom może być zbudowany także z bali o średnicy 180,200, a nawet 220 mm. Firma Wako dostarcza budynki z bali okrągłych lub prostokątnych, izolowanych warstwą 100- lub 150-milimetrową. Misoni stosuje ociosane bale o grubości minimum 16 cm, a potężne (do 26 cm grubości) profilowane okrąglaki z sosny nordyckiej proponuje fińska Honka - największy na świecie producent domów z drewnianych bali.
Aby mieć siedzibę o staroświeckiej estetyce, a jednocześnie nowoczesną od strony technicznej, warto zastanowić się nad systemem szkieletowym - konstrukcję takiego domu tworzą pionowe elementy

z drewna, a ściany wypełnia się wełną mineralną, która zapewnia doskonałą izolację akustyczną
i termiczną.
- My zastosowaliśmy rozwiązania umożliwiające wykorzystanie najtańszej energii - słonecznej. Południowe ściany szklimy dużymi szybami niskoemisyjnymi, okap dachu projektujemy według kąta padania promieni słonecznych latem i zimą. Ściany okładamy 20-centymetrową warstwą wełny i dzięki temu osiągamy parametry cieplne na poziomie k=0,2 - mówi architekt Jacek Koziński z Dworku Polskiego. - Taki dom stawia się w cztery, pięć miesięcy "pod klucz". Technologia szkieletowa jest sucha, czysta i umożliwia budowanie przez cały rok.

Strona 1 2 3 4 [5] 6
Informacje prasowe